Resilience – Zorluklar Karşısında Toparlanma Eğitimi

Resilience - Zorluklar Karşısında Toparlanma Eğitimi

Hepimiz hayatlarımızda ayrı ayrı zorluklar, terslikler, olumsuzluklar yaşıyoruz. Türlü türlü yöntemlerle de bunlarla başa çıkmaya çalışıyoruz. Bu olumsuzluklar bir süre sonra üzerimizde fazladan stres oluşturuyor. Belli bir seviyeye kadar işe yarayan stres, o belli noktadan sonra sırtımızda yük oluyor ve ekstra olumsuzluklara sebebiyet veriyor.

Ne yapalım da hayatımızın hemen hemen her alanında, daha da çok iş hayatında, karşılaştığımız bu sorunlarla kolaylıkla baş edelim? Ne yapalım da karşıdan çok sert geldiğini görebildiğimiz topu göğsümüzde yumuşatabilelim? Neler yapalım da sert rüzgarlar karşısında eğilen ama fırtına dindiğinde, aynı toprakta sağlam kökleriyle var olmaya devam eden ağaçlardan olalım? Bize göre bu soruların cevapları resilience (esnek dayanıklılık) becerilerimizi geliştirmekte yatıyor.

Aslen resilience, düzenli mindfulness pratiklerinin zaman içerisinde kişiye sunduğu pozitif çıktılardan biri. Günümüz hayatı içinde en kıymetli neticelerinden birisi hatta: Zorlukları şimdi ve burada fark etmek ve bu güçlüklere içtenlikle ve anlayışla alan açarak, gelmelerine ve gitmelerine izin vermek, çoğumuz için sahiden önemli bir ihtiyaç.

Bulunduğu toprağı sağlam kökleriyle kavramış bir ağacın her türlü hava koşuluna gösterdiği esnek dayanıklılık gibi, insan da düzenli mindfulness pratiklerini gerçekleştirerek hayatın akışı içinde karşılaştığı zorlukları açıklıkla kabul eder, olana var olması ve geçmesi için izin verir. Bu süreç içinde bilinçli bakış açısını kaybetmediği için, her şeyi berrak bir biçimde görür ve olmakta olana etkin bir yanıt verebilir. Esnek, merkezlenmiş ve dengeli var oluşuna devam eder.

Resilience konusunda bilgi verdiğim, temel yöntemler ve pratikler (uygulamalar) sunduğum Resilience Eğitimi‘mden (2 günlük, 1 günlük ya da saatlik) ya da Keynote konuşmalarından yararlanmak için iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİME GEÇ