Mindfulness

Mindfulness

Şu anda bende ve çevremde ne oluyor? Şimdi ve burada deneyimlediğim nedir? Bu basit ama derin soruları soruyorsak, cevapları duyacağımız kaynak mindfulness olacaktır.

Kendimce ‘iç dünyamda ve dış dünyamda olmakta olana anbean ve anlayışla tanık olmak’ şeklinde anlatmayı seçeceğim mindfulness’ın tanımını temel kaynaklarda şöyle buluyoruz: Mindfulness, kendimizde ve etrafımızda olanı, anbean, içtenlikle ve olduğu gibi görmek, olanı yargılamadan ve değiştirmeye çalışmadan kabul etmek ve bu hali muhafaza etmek demektir.

Mindful hal/şimdi ve burada olma hali, kişiye zihinsel bir alan açar ve bu sayede, düşünceler, duygular, bedensel hisler ve etrafta olup bitenler fark edilir; fark edilenler arasında kişiye herhangi bir duruma karşı yanıt verme ve seçim yapma özgürlüğü doğar.

Yapılan sayısız araştırmaya göre mindful olmak stres seviyemizi düşürür, sağlığımızı korur ve modumuzu yükseltir. Daha mutlu ve sorunlar karşısında daha esnek kalmamıza olanak sağlar.

Mindfulness’ı bir çeşit zihinsel kas olarak düşünebiliriz. Düzenli pratikler sayesinde bu kası güçlendiririz. Belli bir sürenin sonunda elde ettiğimiz mindfulness çalışmalarının sürekliliği, varlığımızda kaliteli, kalıcı, merkezlenmiş ve sarsılmaz pozitif etkiler oluşturur.

Mindfulness Eğitim Programları ve Bire Bir Pratik Çalışmaları hizmetlerimin rehberliğinde, şimdi ve burada olmanın faydalarını yaşamaya başlayabilirsiniz.