Resilience – Zorluklar Karşısında Toparlanma Becerisi

Resilience - Zorluklar Karşısında Toparlanma Becerisi

Resilience, tek kelime ile Türkçe karşılığı bulunmayan yabancı kelimelerden. Aynen mindfulness kelimesini tek kelimeyle dilimize çeviremediğimiz gibi. Anlam olarak, ‘zorluklar karşısında çabuk toparlanma becerisi’ olarak açacağımız yetinin bir diğer Türkçe deyişi de ‘esnek dayanıklılık’ şeklinde.

Resilience, aslen, düzenli mindfulness pratiklerinin zaman içerisinde kişiye sunduğu pozitif çıktılardan biri. Günümüze dair en kıymetli getirilerden birisi hatta: Zorlukları şimdi ve burada fark etmek ve bu güçlüklere içtenlikle ve anlayışla alan açarak, gelmelerine ve gitmelerine izin vermek, çoğumuz için sahiden önemli bir ihtiyaç.

Bulunduğu toprağı sağlam kökleriyle kavramış bir ağacın her türlü zorlu hava koşulunda gösterdiği esnek dayanıklılık gibi, insan da düzenli mindfulness pratiklerini gerçekleştirerek hayatın akışı içinde karşılaştığı zorlukları açıklıkla kabul eder, yaşanan sıkıntıya var olması ve geçmesi için izin verir. Bu süreç içinde bilinçli bakış açısını kaybetmediğinden, her şeyi berrak bir biçimde görür ve olmakta olana etkin bir yanıt verebilir.

Esnek, merkezlenmiş ve dengeli var oluşuna devam eder.