Aylin Caner Ataman

AYLİN CANER ATAMAN

Küçük bir çocukken de gözlemci ve meraklıydım. En çok merak ettiğim ve gözlemlediğim de tabii ki ’insan’. Liseden sonra Psikoloji okuma arzum varken Ekonomi lisans, Psikoloji yüksek lisansı yapma niyetim varken de Executive MBA programlarını bitirdim. Yani kafan karışıkken sen, sen değilsin, onu anladım! : )

O günün koşullarında yaptığımız her seçim, aslen kendi biricik yolumuzda ilerlememize hizmet ediyor. Bunu sonradan iyice kavradım. O gün anlayamamış olsak da her deneyimin ardında bir bilgelik muhakkak var. ODTÜ’de Ekonomi eğitimi almış olmak dün de, bugün de en minnettar olduğum seçimlerimden birisi ve muhakkak yarın da öyle olacak. Keza Boğaziçi Üniversitesi’nde Executive MBA yapmış olmak da öyle… Benliğime yaptıkları kazanımları her daim takdir ettim ve ediyorum.

Okuldan sonra on beş yıllık kurumsal iş deneyimim oldu. Bu süre boyunca çok şeyler öğrendim; mutlu da oldum, mutsuz da, zorluklarla baş edebildiğim de oldu, edemediğim de… Değerlerimi sonuna kadar onurlandırdığım da vakidir, boğazıma kadar çukurlarıma gömüldüğüm de… Ve esasen bu on beş yılda Procter&Gamble, Evyap ve GlaxoSmithKline gibi iyi şirketlerde, çok kıymetli insanlarla beraber çalışarak, çok güzel işler yapma fırsatım oldu; hepsi için müteşekkirim.

On beş yılın sonunda, merakımın ve gözlemimin merkezine bu kez kendimi koyarak, içine çekildiğim, içe doğru bir yolculuğa çıktım. İlk duraklarımdan biri Astroloji diğeri Koçluk eğitimleri oldu. Astroloji eğitimim yarıda kaldıysa da koçluk eğitimlerini önce Adler’de, arkasından MB Akademi’de tamamladım. Önce ACC sonra PCC ünvanlarını edindim. Koçluk vesilesiyle yüzlerce insanla tanışma ve muhabbet etme şansım oldu ki, bağ kurmak candır.

Yaklaşık beş yıldır odağımı, endişe ataklarına çözüm arayışı sırasında karşılaştığım ‘mindfulness’ öğretisine vermiş durumdayım. Bu konuda eğitimler almaya ve pratiklerime devam ediyorum. Bu öğretiyle iç içe olan resilience (zorluklar karşısında esneklik), esenlik ve şefkat konuları ile tecrübemi ve bilgimi hem genişletiyor hem derinleştiriyorum.

Kendimde işe yaradığını deneyimlediğim farkındalık ve şefkat çalışmalarını başkalarıyla paylaşmak niyetiyle, 2019 yılında kıymetli bir mindfulness meditasyonu eğitmen programına katıldım. Awareness Training Institute ve Greater Good Science Center – University of California Berkeley’nin birlikte yürüttükleri bu ‘Mindfulness Meditation Teacher Certification Program’ eğitiminden 2021 yılının başında mezun oldum. Eğitimi Tara Brach ve Jack Kornfield gibi mindfulness öğretisinin uluslararası öncü öğretmenleriyle çalışmış olmak bana hem tatlı bir onur veriyor hem de geniş, sonsuz bir keyif. Bunun için de elbette sonsuz müteşekkirim.

Bu sevgi dolu farkındalık çalışmalarını çoğaltmak için yürüyüşüm devam ediyor.

Yolda karşılaşmak dileğimle,